Dobrovolný svazek obcí Olešnicko

Kulturní dům – sokolovna

Turistické cíle v Olešnici

V tomto místě nechal postavit v letech 1809– 1810 místní občan Řehoř Sperát továrnu na zpracování bavlny, kterou dovážel z Vídně. Když po létech přestala vyhovovat škola u kostela, obec tento objekt koupila a přestavěla ho na školu a byty učitelů. Vyučovalo se zde od roku 1878 do roku 1910, kdy byla dokončena stavba školy současné.

Od obce budovu odkoupil místní Sokol, budovu přestavěl a od roku 1929 tu byla sokolovna. Velkým nákladem ji rekonstruovala a přestavěla obec v kulturní dům a svému účelu slouží od roku 1988. Najdeme tu velký sál, jeviště, klubovnu, dvě oddělení knihovny a kinosál. Zde je od roku 2006 první digitální kino na Moravě. V zahradě je přírodní výletiště s parketem i zázemím. Na průčelí domu je pamětní deska připomínající zinscenovaný veřejný soudní proces uspořádaný komunistickou mocí v roce 1953 s „kulaky“. S odsouzených se jen několik dožilo roku 1989 a soudní rehabilitace.

V roce 2010 bylo přízemí z prostředků dotace EU přestavěno na učebny základní umělecké školy, v roce 2014 pak byla adaptována bývalá nářaďovna sokola ve dvoře na klubovnu a upraveny prostory zahrady KD na výletiště se zázemím pro letní kulturní akce.

 

Kam dále?

V jednotlivých obcích mikroregionu Olešnicko se nachází řada zajímavostí a turistických atraktivit.